Lubelska Akademia WSEI to największa uczelnia niepubliczna we wschodniej Polsce znana z praktycznego przygotowania do zawodu i szerokiej współpracy z przedsiębiorstwami. Uczelnia od lat realizuje programy kształcenia o profilu praktycznym przygotowujące absolwentów do wejścia na współczesny rynek pracy. Studenci mogą indywidualnie kształtować swoją ścieżkę edukacyjną, gdyż studia w Akademii WSEI odbiegają od skostniałych form studiów akademickich. Dzięki temu absolwenci bardzo szybko odnajdują swoje miejsce na rynku pracy. Według ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych ponad 97 proc. naszych absolwentów pracuje i jest bardzo dobrze przygotowanych do pracy.
Co więcej, każdego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowuje informację o wynikach rekrutacji na studia w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Nauki. Najnowszy raport o wynikach rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 pokazuje wysoką pozycję Lubelskiej Akademii WSEI i bardzo dobre dostosowanie oferty kierunków do potrzeb rynku pracy, czym kierują się kandydaci na studia przy wyborze uczelni.
Nasza Uczelnia to nie tylko programy kształcenia. To przede wszystkim społeczność, która współpracuje i dzieli się wiedzą, by osiągnąć określone cele.
Akademia WSEI prowadzi studia w języku polskim i angielskim na 3 Wydziałach:
Studenci mogą uzyskać dyplom licencjata, inżyniera lub magistra. Łącznie do wyboru jest 60 atrakcyjnych specjalności.
Uczelnia prowadzi kształcenie na kilku kierunkach studiów w języku angielskim: Zarządzanie, Informatyka m.in. ze specjalnością Cyberbezpieczeństwo i technologie sieciowe, Pielęgniarstwo, Fizjoterapia i Psychologia.
Dzięki uzyskanemu w 2022 roku statusowi Akademii, Uczelnia otworzyła Szkołę Doktorską w dyscyplinach: Ekonomia i finanse, Informatyka techniczna i telekomunikacja.
Dyrektor szkoły prof. WSEI dr hab. inż. Tomasz Rymarczyk jako jedyny naukowiec z lubelskich niepublicznych uczelni znalazł się ponownie na liście TOP 2% opracowanej w 2024 roku. Ranking World’s Top 2% Scientists to zestawienie najczęściej cytowanych naukowców na świecie corocznie publikowane przez wydawnictwo Elsevier, a opracowane przez analityków z Uniwersytetu Stanforda. W zestawieniu znajduje się zaledwie 2 procent ludzi nauki z całego świata.
Lubelska Akademia WSEI oferuje możliwość poszerzenia kwalifikacji na Studiach Podyplomowych. W ofercie znajduje się ponad 50 atrakcyjnych kierunków, w tym 4 specjalności MBA, czyli Master of Business Administration, takie jak: Zarządzanie w Sektorze Publicznym i Pozarządowym, Innowacyjne Zarządzanie Firmą, Zarządzanie w Ochronie Zdrowia oraz Zarządzanie Branżą IT.
Dodatkowo, Centrum Kształcenia Podyplomowego naszej Uczelni od wielu lat prowadzi kształcenie doskonalące i specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych. Aktualnie w ofercie znajduje się ponad 30 takich kursów.
Trzecim obszarem działalności Centrum jest prowadzenie kształcenia na platformie internetowej (on-line) w nowoczesnej formie wykładów akademickich i mikro kursów. Obecnie na platformie jest już ponad 160 takich szkoleń.
Rok 2025 rokiem Jubileuszowym 25-lecia Lubelskiej Akademii WSEI
25-letni okres działalności Uczelni można podsumować słowami: efektywność i innowacyjność kształcenia. Nasza Uczelnia jest regularnie nagradzana w ogólnopolskich rankingach i konkursach takich jak: Symbol Nowoczesnego Kształcenia, Ambasador Innowacyjności, Studia z Przyszłością oraz Europejski Certyfikat Jakości.
W 2024 roku Akademia WSEI została przyjęta do prestiżowego grona Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz zajęła najwyższe miejsce w rankingu uczelni niepublicznych spośród ośrodków z Polski Wschodniej uzyskując tym samym tytuł najlepszej Uczelni niepublicznej w Polsce Wschodniej. Dodatkowo, Lubelska Akademia WSEI zakończyła z sukcesem proces ewaluacji przeprowadzonej w ramach prestiżowego programu oceny instytucjonalnej Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association). Tym samym jest w gronie siedmiu polskich uczelni, które pomyślnie przeszły przez proces oceny Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów i co warto podkreślić, jako jedyna niepubliczna uczelnia w Polsce.
Z końcem stycznia 2025 r. Lubelska Akademia WSEI została przyjęta do grona Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Niepublicznych KRAUN. Celem KRAUN jest inspirowanie, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni niepublicznych. Konferencja podejmuje inicjatywy mające realny wpływ na umocnienie pozycji uczelni niepublicznych w obszarze szkolnictwa wyższego. Włączenie Lubelskiej Akademii WSEI do grona Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Niepublicznych to potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia w naszej Uczelni oraz zaangażowania w rozwój szkolnictwa wyższego.
W okresie 25 lat działalności Uczelnia stworzyła własną profesjonalną, bardzo dobrze wyposażoną w audiowizualny i multimedialny sprzęt bazę dydaktyczną, która pozwala na realizację procesu edukacyjnego na wysokim poziomie, w tym również wirtualnej rzeczywistości.
Wysoki poziom kształcenia w Akademii WSEI znajduje odzwierciedlenie w opiniach niezależnych instytucji oceniających jakość kształcenia w szkolnictwie wyższym. Uzyskane certyfikaty potwierdzają uznanie dla Uczelni, jako realizującej na wysokim poziomie proces edukacyjny, aktywnie wspierającej swoich studentów i absolwentów w podejmowaniu wyzwań zawodowych i realizacji celów na rynku pracy.
Środowisko Akademii WSEI to także nasze licea: Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowego i Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Lublinie. ALMS to jedyne w regionie liceum o tak szerokim zakresie dyscyplin sportowych. Sport jest ważny dla naszej Akademii, właśnie dlatego Uczelnia jest głównym sponsorem Klubu Sportowego Lublinianka, który uratowała przed upadłością.
Trzecia misja Uczelni
Trzecia misja Uczelni polega na aktywności dedykowanej społecznościom lokalnym i regionalnym w obszarach kształcenia, prowadzenia i udostępniania rezultatów badań naukowych oraz wsparciu finansowym i rzeczowym. Przykładem takiego wparcia i filantropii ze strony Uczelni było zaangażowanie w tematy ważne społecznie, które wpływały bezpośrednio na funkcjonowanie naszej lokalnej społeczności, w tym m.in. wsparcie finansowe mieszkańców Lubelszczyzny doświadczonych powodzią w 2010 r., ponad 225 tys. zł przeznaczone dla służby zdrowia, w tym na działania skierowane przeciwko pandemii COVID-19 czy wolontariat na rzecz studentów i obywateli Ukrainy doświadczonych skutkami wojny.
W 2019 r. Uczelnia kontynuowała swoją trzecią misję rozpoczynając współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz kreując politykę senioralną na rzecz Uniwersytetów III Wieku z województwa lubelskiego. W tym celu (19 grudnia 2019 r.) w porozumieniu z grupą kilku osób z Lublina i 15 liderów UTW z terenu województwa lubelskiego, zostało powołane Stowarzyszenie Forum Uniwersytetów III Wieku Lubelszczyzny, które miało na celu zrzeszać podmioty działające na rzecz seniorów w regionie oraz wnosić komponent kształcenia ustawicznego skierowany do osób w wieku 55+.
Uczelnia w swych działaniach skoncentrowała się na służebności wobec regionu oraz odpowiedziała na potrzeby mieszkańców mniejszych miejscowości, które wymagały wspomagania w rozwoju społecznym.
Lubelska Akademia WSEI angażuje się także w działania na rzecz lokalnej społeczności, realizując programy profilaktyczne we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji. W ramach tego partnerstwa powstał wzorcowy Program Profilaktyczny Interwencji Środowiskowej, który obejmuje różne grupy społeczne, w tym dzieci, młodzież, nauczycieli, rodziców oraz seniorów. Opracowano diagnozę i przeprowadzono konsultacje z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami organów prowadzących szkoły, a w I półroczu 2025 roku planowane jest podsumowanie pilotażowej wersji programu.
Uczelnia angażowała się również w przygotowanie Strategii Lublina do 2020 i do 2030 oraz Strategii Rozwoju Regionu ponieważ misją Akademii WSEI jest nie tylko wykształcenie studentów, ale i działania nastawione na rozwój całego regionu.
Lubelska Akademia WSEI pod przewodnictwem Kanclerz Teresy Bogackiej nieustannie się rozwija i już planuje działania na kolejne dekady.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin