Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w Lubelskiej Akademii WSEI

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w Lubelskiej Akademii WSEI

10 października Lubelska Akademia WSEI zainaugurowała nowy rok akademicki. Tegoroczna Inauguracja była wyjątkowa, bo rozpoczęła oficjalnie Jubileusz 25-lecia naszej Uczelni, który swój finał będzie miał za rok.

Przemówienia inauguracyjne rozpoczął Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch: – Wszystko z czym stykamy się na co dzień wynika z nauki, wszystko co mamy wokół siebie jest owocem tej nauki. Przyszłość naszego regionu, państwa, naszych dzieci i wnuków to nauka. Cieszę się, że te mury tworzą klimat, zasoby młodych ludzi, którzy wchodzą w objęcia nauki – wyliczał Wicewojewoda. – Mamy na tej sali przedstawicieli wszystkich instytucji, służb i podmiotów gospodarczych. To pokazuje, że łączy nas potrzeba rozwoju, potrzeba uczestniczenia w czymś, co jest ważne. Jest to dla mnie niezwykle cenne, kiedy mogę powiedzieć do młodych ludzi wstępujących w wyższy poziom nauki – to od was, od tego co tutaj zdobędziecie, będzie zależała przyszłość tego kraju.

Na koniec złożył wszystkim podziękowania: – Dziękuję za to, co Państwo robicie w tej Uczelni dla rozwoju młodego pokolenia – podsumował Wicewojewoda.

Do zebranych zwrócił się także Prezydent Miasta Lublina, dr Krzysztof Żuk, prof. Akademii WSEI: - Tegoroczna inauguracja Akademii WSEI to również 25-lecie istnienie Uczelni. To oznacza, że patrzymy na ten rok akademicki również poprzez te doświadczenia i historię, którą wszyscy Państwo tworzycie czy współtworzyliście. Trzeba powiedzieć słowo Dziękuję dla całego środowiska związanego z naszą Uczelnią. To Dziękuję należy się za bardzo ścisłe powiązanie z biznesem, za aktywności w każdym wymiarze patrząc na relacje z władzami miasta i regionu, ale również na budowanie motywacji wśród tych młodych mieszkańców do zdobywania wiedzy i do bycia aktywnym. Chciałbym podziękować za gotowość udziału we wszystkich projektach, które są istotnie ważne - Strategii Rozwoju Lublina do 2030, a wcześniej Strategii Rozwoju Lublina do 2020, czy Strategii Rozwoju Regionu. To pokazuje, że jesteśmy partnerami i w tym partnerstwie realizujemy swoje misje – zauważył Prezydent. Odniósł się także do specyfiki Akademii WSEI podkreślając, że praktyczna strona Uczelni powoduje, że kompetencje absolwenta Uczelni są doceniane przez podmioty z sektora biznesowego.

Od słów o nadchodzącym Jubileuszu Lubelskiej Akademii WSEI rozpoczęła swoje przemówienie Kanclerz Uczelni, mgr Teresa Bogacka.

– W październiku bieżącego roku mijają 24 lata funkcjonowania naszej Uczelni, a za rok będziemy świętować Jubileusz 25-lecia. Ten jubileuszowy rok będzie obfitował w wiele interesujących i istotnych dla naszej Akademii wydarzeń – mówiła Kanclerz Lubelskiej Akademii WSEI, mgr Teresa Bogacka.

– Uczelnia nasza jest sukcesem wielu osób, którzy swoją pracą i aktywnością sprawili, że te 24 lata to dużo więcej niż infrastruktura, nowoczesne laboratoria, piękne aule, sale wykładowe wyposażone w nowoczesny sprzęt. To także tysiące absolwentów, którzy dzięki nam rozwijają swoją karierę zawodową – podkreśliła Pani Kanclerz. I dodała: – Osiągnięcie statusu Akademii, najwyższa jakość kształcenia, innowacyjność oferty dydaktycznej, kreatywność, prostudencka postawa kadry, aktywna działalność badawczo-dydaktyczna, silna orientacja praktyczna studiów to determinanty budujące markę naszej Uczelni. Te wszystkie osiągnięcia nie byłyby możliwe bez zaangażowania i intensywnej pracy kadry zarządzającej i pracowników naszej Akademii oraz wsparcia Władz Miasta i Województwa, zarządów firm i instytucji, którzy zawsze wspierali i wspierają naszą działalność dla dobra całej społeczności akademickiej i  rozwoju naszego Miasta i regionu. Wszystkim Państwu dziękuję i pragnę podkreślić, że Państwa zaangażowanie w rozwój naszej Uczelni jest dla nas i naszych studentów bardzo cenne i jest potwierdzeniem wzrastającej wartości dyplomu Lubelskiej Akademii WSEI na rynku edukacyjnym w Polsce, ale również na rynku międzynarodowym – zauważyła Pani Kanclerz.

Pracownikom i Studentom życzyła sukcesów naukowych, organizacyjnych i dydaktycznych: – Niech wartości, które Państwo wyznają w codziennej pracy prowadzą nas do kolejnych sukcesów – podsumowała Pani Kanclerz.

Do zebranych w murach Lubelskiej Akademii WSEI gości zwrócił się również Rektor Uczelni, prof. dr hab. inż. Marek Opielak: – Ten blisko 25-letni okres działalności Uczelni można podsumować słowami: efektywność i innowacyjność kształcenia. Nasza Uczelnia jest regularnie nagradzana w ogólnopolskich rankingach i konkursach takich jak: Symbol Nowoczesnego Kształcenia, Ambasador Innowacyjności, Studia z Przyszłością oraz Europejski Certyfikat Jakości. W 2023 roku nasza Uczelnia została przyjęta do prestiżowego grona Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz zajęła najwyższe miejsce w rankingu uczelni niepublicznych spośród ośrodków z Polski Wschodniej uzyskując tym samym tytuł najlepszej Uczelni niepublicznej w Polsce Wschodniej.

– Dodatkowo, Lubelska Akademia WSEI zakończyła z sukcesem proces ewaluacji przeprowadzonej w ramach prestiżowego programu oceny instytucjonalnej Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association). Tym samym jest w gronie siedmiu polskich uczelni, które pomyślnie przeszły przez proces oceny Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów i co warto podkreślić, jako jedyna niepubliczna uczelnia w Polsce. To nie tylko powód do dumy i potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia na naszej Uczelni oraz zaangażowania w rozwój polskiego szkolnictwa wyższego, ale również motywacja do dalszego, wszechstronnego rozwoju – podkreślił Rektor.

Na koniec zwrócił się do Studentów i Pracowników Akademii WSEI: - Niech ten Jubileuszowy Rok Akademicki przyniesie całej społeczności akademickiej dużo satysfakcji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Niech będzie czasem radosnego świętowania i dumy, że jesteśmy częścią Lubelskiej Akademii WSEI – podsumował Rektor.

Immatrykulacja i wykład

Podczas uroczystości miała miejsce Immatrykulacja, czyli tradycyjny akt przyjęcia w poczet studentów Uczelni, podczas której studenci złożyli ślubowanie. Przyrzekali, że będą dbać o godność studenta i dobre imię Uczelni, odnosić się z szacunkiem do pracowników Uczelni i przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego, a także zwyczajów akademickich.

Po słowach ślubowania rok akademicki 2024/2025 został oficjalnie rozpoczęty.

Tradycją uroczystości rozpoczynających rok akademicki jest wykład inauguracyjny. W tym roku wykład inauguracyjny pt. „Struktury energochłonne w aspekcie poprawy bezpieczeństwa” przygotowany przez prof. dra hab. inż. Jerzego Małachowskiego, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wygłosił w jego imieniu prof. dr hab. inż. Paweł Baranowski. Profesor Małachowski nie mógł osobiście przyjechać do Lublina ze względu na obowiązki służbowe.

Nagrody i wyróżnienia

Na koniec uroczystości wręczono nagrody dla wyróżniających się absolwentów poszczególnych kierunków studiów i pracowników Lubelskiej Akademii WSEI. Dodatkowo, Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch wręczył odznaczenia od Prezydenta RP - Brązowe Krzyże Zasługi. Otrzymali je:

- dr Ewelina Iwanek, prezes Zarządu „OIC Poland” Fundacji Akademii WSEI,

- dr hab. inż. Tomasz Rymarczyk, prof. Akademii WSEI, Dyrektor Instytutu Informatyki i Innowacyjnych Technologii oraz Dyrektor Szkoły Doktorskiej Lubelskiej Akademii WSEI, który po raz kolejny znalazł się na prestiżowej liście najczęściej cytowanych badaczy na świecie w rankingu World’s Top 2% Scientists 2024

- dr hab. inż. Tomasz Wołowiec, prof. Akademii WSEI, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

W uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego wzięli udział przedstawiciele władz Lublina i województwa, w tym Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, prof. Akademii WSEI i Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch, a także Metropolita Lubelski ks. Arcybiskup prof. dr. hab. Stanisław Budzik. Obecni byli także przedstawiciele uczelni z Lublina, Polski i świata, przedstawiciele urzędów i instytucji, zarządów firm, służb mundurowych oraz służby zdrowia.

Dziękujemy wszystkim za obecność.

Galeria zdjęć z Inauguracji roku akademickiego

Inauguracja roku akademickiego w mediach

 

Skip to content