Prof. Wołowiec: Dbamy o studenta i jego karierę zawodową. Stawiamy na rzetelność i praktykę

Prof. Wołowiec: Dbamy o studenta i jego karierę zawodową. Stawiamy na rzetelność i praktykę

Jak tworzyć ofertę uczelni, by przyciągnąć studentów? Na co kładzie nacisk w nauczaniu Lubelska Akademia WSEI? Czym wyróżniają się studia podyplomowe MBA w Akademii? O tym wszystkim rozmawiamy z dr hab. Tomaszem Wołowcem, prof. Akademii WSEI i Prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Powiedział nam także, czego życzy Uczelni, jej studentom i pracownikom z okazji Jubileuszu 25-lecia.

Najnowszy raport Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wynikach rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 pokazał wysoką pozycję Lubelskiej Akademii WSEI, mianowicie nasza Uczelnia jest 6. najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną w Polsce, a wyprzedzają nas tylko uczelnie z Warszawy, Poznania i Dąbrowy Górniczej. Co więcej, aż 7 z 10 najczęściej wybieranych kierunków znajduje się w ofercie naszej Akademii. Jak udało się osiągnąć ten sukces?

- Jesteśmy jedyną Uczelnią niepubliczną ze wschodniej Polski, która zajęła tak wysokie miejsce. Tym bardziej ten sukces cieszy, bo to rzeczywiście duże osiągnięcie Uczelni biorąc pod uwagę fakt, że w międzyczasie na proces rekrutacji cieniem położyła się afera wizowa i problemy z przyjęciem wszystkich zainteresowanych studiowaniem u nas kandydatów z zagranicy. Wiele tych osób niestety nie mogliśmy przyjąć z uwagi na zmianę zasad potwierdzania świadectw ukończenia szkół średnich przez kandydatów, co spowodowało duży spadek w liczbie przyjęć studentów zagranicznych.

Mimo to i mimo niżu demograficznego, naszej Akademii WSEI udało się zwiększyć rekrutację na studiach polskojęzycznych, co uważam za nieprawdopodobny sukces.

Skąd się to bierze? Niewątpliwy wpływ na to miała zmiana statusu Uczelni na Akademią i uzyskanie uprawnień do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dwóch dyscyplinach: „Ekonomia i Finanse” oraz „Informatyka techniczna i telekomunikacja”. Dodatkowo, władze Uczelni kładą duży nacisk na to, by oferta studiów była dopasowana do potrzeb rynku pracy i na udział praktyków w prowadzonych zajęciach. To przełożyło się na dużą atrakcyjność naszych studiów, a musimy pamiętać, że konkurujemy o studenta z uczelniami publicznymi, które oferują studia bezpłatne.

Jeżeli więc student decyduje się na studia w uczelni niepublicznej, gdzie musi płacić czesne, to ta oferta musi mieć wartość dodaną. Niewątpliwie taką wartością jest w naszej Akademii dbałość o studenta, rzetelność w realizacji procesu dydaktycznego, a także duża część zajęć praktycznych prowadzonych właśnie przez praktyków. Mamy umowy o współpracy z różnymi firmami, w których nasi studenci odbywają praktyki. I właśnie prezesi czy menedżerowie z tych firm prowadzą u nas zajęcia, pokazują studentom pracę firmy od kuchni. To również przekłada się na rosnącą rekrutację.

Żeby osiągnąć sukces potrzebna jest też systematyczność i konsekwencja w działaniu.

- Dokładnie. Ta konsekwentna polityka Uczelni to efekt długoletniej strategii budowania relacji Uczelni ze studentami, jak i z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz kształtowanie innowacyjnej oferty edukacyjnej dla młodych ludzi. Co więcej, analizujemy karierę zawodową naszych absolwentów. Jak pokazują różne badania, wskaźniki zatrudnialności po naszych studiach są naprawdę imponujące. Pracodawcy mają bardzo dobre zdanie o naszych absolwentach i bardzo chętnie ich zatrudniają. Wielu naszych studentów już w trakcie praktyk nawiązuje kontakty zawodowe i zostaje w tej firmie na stałe.

Wspominał Pan o innowacyjnej ofercie Akademii. Jaka jest ta aktualna, z której może skorzystać kandydat?

- Jeśli chodzi o naszą ofertę to prowadzimy studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, podyplomowe, mamy też Szkołę Doktorską. W każdym roku akademickim wprowadzamy także nowe kierunki studiów odpowiadające aktualnym trendom na rynku pracy. I tak w tym roku akademickim wprowadziliśmy E-biznes: e-marketing & e-commerce na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych, a także Sztuczną inteligencję w systemach informatycznych na Wydziale Transportu i Informatyki.

Oferujemy również możliwość udziału w seminariach doktorskich w ramach Szkoły Doktorskiej. Jak już wspominałem, mamy uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dwóch dyscyplinach: „Ekonomia i Finanse” oraz „Informatyka techniczna i telekomunikacja”, co jest bardzo ciekawą ofertą. Zachęcamy młodych, ambitnych ludzi, którzy chcą się rozwijać naukowo, może chcą w przyszłości łączyć pracę w firmie z działalnością naukowo-dydaktyczną. Seminarium doktorskie jest wspaniałą możliwością nauczenia się wielu ciekawych i praktycznych rzeczy związanych z metodologią badań naukowych, wykorzystaniem narzędzi statystycznych i ekonometrycznych w projektowaniu różnego rodzaju rozwiązań informatycznych, ekonomicznych czy też badaniu procesów ekonomicznych.

Wracając do studiów podyplomowych. Na co zwróciłby Pan uwagę kandydatów w ofercie Akademii WSEI?

- Zwróciłbym uwagę na cieszące się coraz większym zainteresowaniem bardzo profesjonalnie przygotowane studia MBA w 4 obszarach: Innowacyjne zarządzanie firmą, Zarządzanie w ochronie zdrowia, Zarządzanie w Sektorze Publicznym i Pozarządowym, oraz nowość - Zarządzanie branżą IT. Są to kierunki zaprojektowane pod kątem doskonalenia umiejętności menedżerskich kadry średniego i wyższego szczebla.

Oprócz studiów MBA oferujemy też bogatą listę studiów podyplomowych z różnych obszarów, zarówno ekonomii, finansów i rachunkowości, ale także psychologii, pedagogiki, bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym również bardzo ciekawa oferta dla studentów drugiego stopnia – dwa dyplomy w dwa lata. Będąc na studiach drugiego stopnia, student może jednocześnie odbywać studia podyplomowe. Co zyskuje? Dwa dyplomy – dyplom ukończenia studiów magisterskich oraz studiów podyplomowych i to w tym samym czasie.

Wspomniał Pan o studiach podyplomowych MBA. Tak naprawdę coraz więcej uczelni ma je w swojej ofercie. Dlaczego kandydat miałby wybrać te w Akademii WSEI?

- Nasze studia cechują się tym, że wśród wykładowców MBA mamy bardzo dużo praktyków, ludzi którzy osiągnęli sukces w biznesie, działalności samorządowej czy publicznej, którzy dzielą się doświadczeniem zawodowym, o czym nie przeczytamy w żadnych książkach. To wybitni praktycy, którzy przekazują swoje doświadczenie, a poza działalnością biznesową posiadają stopnie i tytuły naukowe.

Zajęcia mają też formę dyskusyjną, rozwiązywania studiów przypadków, analizy ciekawych przykładów. Ogromny nacisk jest położony na praktykę i doskonalenie umiejętności zarządczych kadry menedżerskiej. To nie jest standardowe przekazywanie wiedzy teoretycznej z elementami praktyki, ale bardziej wiedza praktyczna z elementami teorii.

Lubelska Akademia WSEI wchodzi w 25-lecie swojej działalności. Czego życzyłby Pan Uczelni, studentom i pracownikom na to 25-lecie?

- To ćwierć wieku pokazuje cały proces stabilnego rozwoju uczelni, bo każdy rok, każde pięciolecie przynosiło inne wyzwania i inne etapy rozwoju. Zwieńczeniem tego jest status Akademii i związane tym uprawnienia akademickie.

Z okazji 25-lecia życzyłbym sobie stabilności przepisów prawnych, w których funkcjonujemy, oraz większego dostrzeżenia roli sektora uczelni niepublicznych w polskim systemie edukacji przez władze krajowe. Całej Uczelni, jej pracownikom i studentom życzę, aby udało się nam pozyskać uprawnienia akademickie w innych dyscyplinach, które będziemy ewaluować i abyśmy stabilnie, w przemyślany sposób rozwijali się przez kolejne 25 lat dla dobra regionu i naszej ojczyzny.

Rozmawiała: Sylwia Szewc-Koryszko

Udostępnij:

Skip to content