X Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w ramach obchodów Światowych Dni Autyzmu w Akademii WSEI

X Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w ramach obchodów Światowych Dni Autyzmu w Akademii WSEI

Seksualność osób w spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną – to temat przewodni X Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej, która 27 marca odbyła się w Lubelskiej Akademii WSEI.

Konferencja zgromadziła szerokie grono ekspertów, nauczycieli, rodziców oraz specjalistów zajmujących się edukacją i wsparciem terapeutycznym.

Wydarzenie otworzył dr n. o zdr. Zbigniew Orzeł, prof. Akademii WSEI, Dziekan Wydziału Nauk o Człowieku, który podkreślił znaczenie tej inicjatywy:

- Nasza konferencja stała się już tradycją - spotykamy się po raz dziesiąty. Mam nadzieję, że na stałe wpisze się w cykl wydarzeń odbywających się w Lublinie - podkreślił. Dodał też, że w Akademii WSEI jest Wydział Nauk o Człowieku, który zajmuje się m.in. tematyką autyzmu i niepełnosprawności intelektualnej.

- Wydarzenie to jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2014 r. przez Akademię WSEI, Fundację „ASDreamer” oraz Szkołę Podstawową Specjalną Nr 26 w Lublinie. To dziesiąta wspólna inicjatywa tych instytucji w ramach Światowych Dni Autyzmu Lublin 2025 - „Bądźmy Razem” - informuje mgr Ilona Hofman, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego w naszej Uczelni.

Konferencja obfitowała w dużą dawkę specjalistycznej i praktycznej wiedzy.

Dr Marta Pawelec z Lubelskiej Akademii WSEI, psycholożka oraz doświadczona diagnostyka i terapeutka w pracy z dziećmi o zaburzonym rozwoju, wygłosiła wykład wprowadzający pt. „Dzieci i młodzież neuronormatywna wobec dojrzewania, seksualności i miłości.”

Kolejne prelekcje poprowadziła dr n. hum. Izabela Fornalik, certyfikowana seksuolożka kliniczna i psychoterapeutka CBT, członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Prelegentka zaprezentowała dwa wykłady o charakterze naukowo-szkoleniowym:

- „Seksualność uczniów w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną. Edukacja i wsparcie terapeutyczne w przypadku zachowań stanowiących wyzwanie” – wykład skierowany do nauczycieli, dotyczący specyfiki seksualności uczniów oraz metod ich edukacji i wsparcia terapeutycznego.

- „Moje dziecko w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną – dojrzewanie, seksualność, bezpieczeństwo. Jak zapewnić rodzicielskie wsparcie?” – wykład adresowany do rodziców, w którym omówiono zagadnienia związane z okresem dojrzewania, kształtowaniem się seksualności oraz sposobami zapewnienia bezpieczeństwa i wsparcia rodzicielskiego.

Dr Katarzyna Patyk-Wieczorek, Prezes i założycielka Fundacji „ASDreamer”, adiunkt Lubelskiej Akademii WSEI, a także mama dziecka z autyzmem zwraca uwagę na znaczenie otwartej rozmowy na temat seksualności osób w spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną: - Temat seksualności dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną jest często pomijany. Jest to zagadnienie trudne, ale niezwykle istotne z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniego wsparcia zarówno ze strony specjalistów, jak i rodziców. Błędna interpretacja ich rozwoju seksualnego może prowadzić do poczucia niezrozumienia, frustracji, a w skrajnych przypadkach nawet do stanów depresyjnych - mówi dr Katarzyna Patyk-Wieczorek.

Konferencja dostarczyła uczestnikom cennych informacji oraz praktycznych wskazówek dotyczących wsparcia osób w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną w obszarze ich seksualności i dojrzewania.

Wydarzenie podkreśliło konieczność edukacji oraz otwartego dialogu na ten temat, aby zapewnić bezpieczeństwo, właściwy rozwój emocjonalny oraz godność w odkrywaniu własnej tożsamości osobom ze spektrum autyzmu.

 

Przejdź do treści