Za nami XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji”, która we wtorek, 15 kwietnia, odbyła się w Lubelskiej Akademii WSEI. Wydarzenie to jest okazją do nagrodzenia szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i aktywnie realizują programy europejskie. To także okazja do wyróżnienia dyrektorów, nauczycieli i uczniów z naszego regionu oraz pokazania ciekawych projektów na rynku edukacyjnym.
– Projekt „Szkoła Innowacji” jest organizowany od 13 lat przez Lubelską Akademię WSEI pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin i Lubelskiego Kuratora Oświaty. Partnerem medialnym tego wydarzenia jest TVP3 Lublin. Lubelska Akademia WSEI, jak sama nazwa wskazuje, jest liderem w realizacji nowych technologii oraz narzędzi w obszarze badawczo-rozwojowym. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego potencjału i efektywności naukowej naszej Uczelni oraz przeznaczania znaczącej części budżetu na wdrażanie nowych technologii i rozwiązań innowacyjnych – powiedziała rozpoczynając uroczystość mgr Teresa Bogacka, Prezydent Lubelskiej Akademii WSEI.
Akademia WSEI w Lublinie wg raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest 6. najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną w Polsce, a także znajduje się w czołówce uczelni w kategorii Innowacyjność.
To właśnie nasza Uczelnia jest organizatorem i sponsorem głównym Konkursu.
Laureatów wybiera Kapituła Konkursu, w której zasiadają: Prezydent i przedstawiciele Lubelskiej Akademii WSEI, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, dyrekcja TVP3 Lublin, a także laureaci poprzednich edycji.
- Certyfikat „Szkoła Innowacji” otrzymują szkoły, które dbają o edukację praktyczną swoich uczniów, starają się kształtować własną ofertę edukacyjną, uwzględniając potrzeby rynku pracy w Polsce i Unii Europejskiej, promują przedsiębiorczość. Jednocześnie szkoły te winny starać się dostosowywać treści i metody kształcenia do oczekiwań otoczenia zewnętrznego, w szczególności otoczenia gospodarczego, wspierać innowacje edukacyjne oraz aktywnie współpracować z otoczeniem społecznym i gospodarczym – dodaje Teresa Bogacka. – Nagradzamy szkoły, które wdrażają zmiany, podejmują nowatorskie inicjatywy w procesie kształcenia, pozyskują fundusze zewnętrzne na realizację autorskich projektów. Wychowują liderów zmian.
Tytuły laureatów przyznawane są w 7 kategoriach:
Łącznie w 13 edycjach Konkursu zostało przyznanych łącznie:
86 tytułów Lider innowacji
181 Wyróżnień
5 tytułów Grand Prix – Lider Innowacji – (za osiągnięcia w pięcioleciu).
W obecnej edycji do konkursu przystąpiło 25 szkół z terenu województwa lubelskiego.
O tym, jak ważna jest idea tego konkursu i wyróżnianie innowacyjnych szkół mówił Lech Sprawka, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego:
- Z badań Pani Profesor Edyty Gruszczyk-Kolczyckiej w zakresie wychowania przedszkolnego wynika, że aż około 70 procent pięciolatków wykazuje zdolności matematyczne. Jednak gdy młodzież kończy edukację w liceum lub technikum, odsetek ten spada do zaledwie 5-10 procent. Wszyscy zadają sobie wtedy pytanie: co wydarzyło się w międzyczasie? Problem tkwi w tym, że pięcioletnie dziecko posiada naturalną aktywność poznawczą. Zadaniem szkoły na kolejnych etapach edukacyjnych powinno być podtrzymywanie tej aktywności. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Kluczowym czynnikiem jest tu przygotowanie pedagogiczne nauczycieli – zarówno w ramach kształcenia, jak i systematycznego doskonalenia zawodowego. Kolejne Ministerstwa Edukacji zajmują się często sprawami drugorzędnymi, zaniedbując kwestie fundamentalne, jak rozwój i wsparcie nauczycieli. Co więcej, w wielu uczelniach obserwujemy regres – likwidowane są katedry metodyki, które są przecież niezbędne do kształtowania mistrzostwa dydaktycznego i wspierania poznawczej aktywności uczniów. Dlatego chciałbym serdecznie pogratulować Władzom Uczelni i podziękować Pani Prezydent za działania, które inspirują do innowacyjności – do działań, które wyzwalają pasję, rozbudzają ciekawość i sprawiają, że uczniowie pragną poznawać świat. Bo wiedzę i umiejętności można zdobywać poprzez samokształcenie, ale kluczowa jest do tego wewnętrzna ciekawość. Gratulacje należą się również wyróżnionym uczniom, nauczycielom, dyrektorom szkół. Trzymajcie ten kurs i rozwijajcie się w tym kierunku. To jedyna nadzieja na pełne wykorzystanie potencjału intelektualnego młodego pokolenia. A niż demograficzny nie musi być zagrożeniem – może stworzyć przestrzeń do prawdziwych innowacji – zauważył Lech Sprawka.
W XIII edycji konkursu tytuł „Dyrektor – Lider Innowacji” otrzymał Grzegorz Lech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie: – Chciałbym serdecznie podziękować Kapitule za wszystkie wyróżnienie, która otrzymała nasza szkoła. Jesteśmy na tej gali od samego początku. Cieszymy się, że możemy podzielić się swoimi pomysłami i tym, co na co dzień robimy w naszej szkole – skomentował dyrektor.
Z kolei tytuł „Uczeń – Lider Innowacji” otrzymał Szymon Berdak, uczeń technikum Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego w Lublinie:
– Jestem zaszczycony, że mogłem wziął udział w takim wydarzeniu i że otrzymałem takie wyróżnienie ponieważ staram się robić rzeczy, które pomagają naszej społeczności. Razem z kolegami stworzyliśmy kilka urządzeń, m.in. wtryskarkę do tworzyw sztucznych. To urządzenie które przetwarza odpady z tworzyw sztucznych, np. nakrętki butelek i wytwarza nowe przedmioty. Obecnie służy do produkcji doniczek, które są wykorzystywane przez ogrodników w naszej szkole – powiedział Szymon Berdak.
Pozostali laureaci:
Tytuł „Szkoła – Lider Innowacji”: Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego w Lublinie
Tytuł „Nauczyciel – Lider Innowacji”: Dorota Król - Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego w Lublinie
Tytuł „Innowacyjna inicjatywa”: I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju za inicjatywę naukową pt. Projekt „Sztuczna inteligencja - szanse i zagrożenia"
Tytuł „Innowacyjna biblioteka”: Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
Tytuł „Lider organizacji Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole”: III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie
Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych TUTAJ
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin