Zasady przyznawania stypendium socjalnego regulują
Jeśli jesteś studentem i znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej, możesz otrzymać stypendium socjalne. Uprawniającą do ubiegania się o to stypendium wysokość miesięcznego dochodu w roku akademickim 2024/2025 wynosi 1 570,50 zł na osobę w rodzinie.
Do składu rodziny wliczamy:
Możesz składać wniosek bez dokumentowania dochodów innych osób z Twojej rodziny jeśli spełniasz co najmniej jeden z poniższych warunków:
Jeśli miesięczny dochód na osobę w Twojej rodzinie nie przekracza kwoty 600 zł, masz obowiązek przedłożenia zaświadczenia o korzystaniu w roku złożenia tego wniosku ze świadczeń z pomocy społecznej przez niego lub przez członków jego rodziny wydanego przez ośrodek pomocy społecznej albo przez centrum usług społecznych.
Jeżeli nie dołączysz takiego zaświadczenia, rektor albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna ma obowiązek odmówić przyznania stypendium socjalnego.
Studenci studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej i kwalifikujący do stypendium socjalnego mogą otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie i w związku z tym przeprowadził się do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły. Aby jednak uzyskać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości, musisz spełniać kryteria do uzyskania stypendium socjalnego, nie jest to bowiem odrębne stypendium.
Ustalając dochód rodziny studenta należy mieć m.in. na względzie, że dochód na osobę w rodzinie studenta przy przyznawaniu stypendium socjalnego ustalany jest na podstawie źródeł dochodów wymienionych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Ponadto art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce określa zamknięty katalog osób, których dochody uwzględnia się przy przyznawaniu stypendium socjalnego. Student i członkowie jego rodziny mogą jednakże posiadać środki na utrzymanie pochodzące ze źródeł spoza katalogu określonego w przepisach (np. ze świadczenia wychowawczego, świadczeń rodzinnych, oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych, otrzymanych darowizn, kredytu studenckiego).
Należy również zauważyć, że stypendium socjalne przyznawane w uczelni stanowi dochód rodziny w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, a zatem otrzymanie tej formy wsparcia może ograniczyć studentowi możliwość wnioskowania o świadczenie z pomocy społecznej.
Stypendium nie możesz otrzymać m.in. jeśli:
Łączny okres, o którym mowa powyżej jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin