Akademia WSEI współorganizatorem Ogólnopolskiej Konferencji ,,Stres, porażka, wypalenie zawodowe – jak skutecznie pomagać?’’

Akademia WSEI współorganizatorem Ogólnopolskiej Konferencji ,,Stres, porażka, wypalenie zawodowe – jak skutecznie pomagać?’’

Jak radzić sobie ze stresem w pracy i wypaleniem zawodowym? Jakie działania można podjąć, by wspierać osoby przechodzące taki kryzys? O tym wszystkim dyskutowali specjaliści z całej Polski podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Metodycznej, którą zorganizowało Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim i Lubelska Akademia WSEI.

W konferencji pt. „Stres, porażka, wypalenie zawodowe – jak skutecznie pomagać?”, która odbyła się w poniedziałek, 3 lutego, wzięło udział ponad 300 osób.

Organizatorem wydarzenia było Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kierowane przez dr Anetę Pierścińską-Maruszewską, a współorganizatorem Lubelska Akademia WSEI – kierunek Pedagogika i Zakład Wczesnej Edukacji Dziecka: dr hab. Jolanta Karbowniczek, prof. Akademii WSEI, dr Ewa Staropiętka-Kuna, koordynator kierunku Pedagogika, i dr Magdalena Pakuła.

Władze Lubelskiej Akademii WSEI reprezentował Prorektor ds. Kształcenia i Spraw Studenckich dr Mariusz Paździor, prof. Akademii WSEI.

W wydarzeniu wzięli udział:  Wiceminister Edukacji Paulina Piechna – Więckiewicz, Lubelski Kurator Oświaty dr Tomasz Szabłowski, Świętokrzyski Kurator Oświaty mgr Piotr Łojek, Poseł Andrzej Kryj, Senator Jarosław Rusiecki, Radni miasta Ostrowiec Świętokrzyski.

Przewodnicząca Komitetu Naukowego dr hab. Jolanta Karbowniczek zaprosiła do grona prelegentów wybitnych naukowców teoretyków i praktyków z całej Polski, zajmujących się podejmowaną na konferencji tematyką.

Ks. dr. Jacek Łukasiewicz z Lubelskiej Akademii WSEI zaprezentował strategie radzenia sobie ze stresem. Dr hab. Piotr T. Nowakowski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, w kręgu którego zainteresowań naukowych znalazła się tematyka kryzysu, wyjaśniał, jak słabość przemienić w siłę.

Dr hab. Anna Szkolak-Stępień, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej przedstawiła problematykę wypalenia zawodowego nauczycieli, a dr Monika Baryła-Matejczuk, prof. Akademii WSEI zapoznała uczestników z wysoko wrażliwym nauczycielem, prezentując dar i wyzwania w pracy zawodowej.

Drugą część konferencji otworzyły warsztaty praktyczne:

- Trening reedukacji stresu – przygotowany przez dr Ewę Smołkę z Lubelskiej Akademii WSEI, który koncentrował się na skutecznych metodach zarządzania stresem w życiu codziennym i zawodowym.

- Profilaktyka, diagnoza i leczenie zaburzeń psychicznych – prowadzony przez dra Sylwestra Bębasa z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie dotyczył promowania zdrowia psychicznego, przyspieszania procesu zdrowienia,  zwiększenia świadomości problemów psychicznych, zmniejszenia zachorowalności osób z zaburzeniami psychicznymi;

- Od negacji do akceptacji. Techniki dramy z obszaru pozytywnej psychologii porażki – opracowany przez dr Beatę Kucharską z PANS w Chełmie zapoznał nauczycieli z technikami dramy oraz strategiami ich wykorzystania w kontekście konkretnych sytuacji dydaktycznych i wychowawczych, wyposażył w praktyczne umiejętności adaptacji poznanych narzędzi dydaktycznych, umożliwiających skuteczne wdrożenie technik dramowych w celu budowania pozytywnego podejścia do doświadczenia porażki.

- Celem konferencji była wymiana doświadczeń, refleksji oraz podjęcie dyskursu pedagogicznego pracowników nauki, dyrektorów placówek, nauczycieli praktyków, przedstawicieli różnych organizacji oświatowych, rodziców, pedagogów szkolnych, psychologów, terapeutów na temat stresu, porażki i wypalenia zawodowego – wyjaśnia dr hab. Jolanta Karbowniczek, prof. Akademii WSEI.

Wydarzenie podnosiło wymiar teoretyczno-praktyczny skutecznej pomocy i wsparcia w radzeniu sobie z tymi zjawiskami w codziennej rzeczywistości.

- Stres jako napięcie psychiczne powstaje w sytuacji zagrożenia, utrudnienia lub niemożności realizacji ważnych dla jednostki celów, zadań, wartości. Istotnym dla nas było ukazanie przyczyn, objawów, strategii i skutków jego występowania. Interpretując porażkę mamy na względzie przegranie czegoś lub niepowodzenie, ponosimy ją, gdy coś nam nie wyjdzie ale nie tylko. Dzięki niej promujemy kulturę uczenia się na błędach, niezbędną do stworzenia przestrzeni otwartej i innowacyjnej dla różnych środowisk. Zadaniem wychowawców jest przygotować osoby pracujące z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi do skutecznego rozwiązywania trudnych sytuacji, wesprzeć w radzeniu sobie z niepowodzeniami i nowymi wyzwaniami – podkreśla dr hab. Jolanta Karbowniczek.  - W ramach warsztatów pokazaliśmy, jak pokonywać strach, uczyć się metodą prób i błędów, wierzyć w ,,siebie”, rozumieć emocje i zamierzenia, przed którymi staje młode pokolenie, dorośli  i seniorzy. Zaprezentowaliśmy różne sposoby odnalezienia się w przestrzeni społecznej, w której przeszkody, błędy i trudności  są pierwiastkiem rozwoju i nauki. Kiedy praca nie daje nam satysfakcji, nie lubimy jej, nie rozwijamy się zawodowo, jesteśmy przepracowani i niezadowoleni z wykonywanych przez siebie zajęć mamy do czynienia ze zjawiskiem wypalenia zawodowego. W trakcie obrad poznaliśmy jego przyczyny, oznaki i terapię oraz wspólnie stworzyliśmy  model  ,,zapalonych” i wypalonych zawodowo nauczycieli.

Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się, jakie są strategie radzenia sobie ze stresem, jak ważne jest wczesne rozpoznawanie symptomów wypalenia zawodowego oraz jakie działania można podjąć, aby wspierać osoby w kryzysie zawodowym. Naukowcy podkreślili, jak istotne jest budowanie kultury wsparcia w organizacjach, w której pracownicy czują się bezpiecznie, a ich problemy są traktowane z empatią i zrozumieniem.

Przejdź do treści