Przemówienia inauguracyjne rozpoczął Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch: – Wszystko z czym stykamy się na co dzień wynika z nauki, wszystko co mamy wokół siebie jest owocem tej nauki. Przyszłość naszego regionu, państwa, naszych dzieci i wnuków to nauka. Cieszę się, że te mury tworzą klimat, zasoby młodych ludzi, którzy wchodzą w objęcia nauki – wyliczał Wicewojewoda. – Mamy na tej sali przedstawicieli wszystkich instytucji, służb i podmiotów gospodarczych. To pokazuje, że łączy nas potrzeba rozwoju, potrzeba uczestniczenia w czymś, co jest ważne. Jest to dla mnie niezwykle cenne, kiedy mogę powiedzieć do młodych ludzi wstępujących w wyższy poziom nauki – to od was, od tego co tutaj zdobędziecie, będzie zależała przyszłość tego kraju.
Na koniec złożył wszystkim podziękowania: – Dziękuję za to, co Państwo robicie w tej Uczelni dla rozwoju młodego pokolenia – podsumował Wicewojewoda.
Do zebranych zwrócił się także Prezydent Miasta Lublina, dr Krzysztof Żuk, prof. Akademii WSEI: - Tegoroczna inauguracja Akademii WSEI to również 25-lecie istnienie Uczelni. To oznacza, że patrzymy na ten rok akademicki również poprzez te doświadczenia i historię, którą wszyscy Państwo tworzycie czy współtworzyliście. Trzeba powiedzieć słowo Dziękuję dla całego środowiska związanego z naszą Uczelnią. To Dziękuję należy się za bardzo ścisłe powiązanie z biznesem, za aktywności w każdym wymiarze patrząc na relacje z władzami miasta i regionu, ale również na budowanie motywacji wśród tych młodych mieszkańców do zdobywania wiedzy i do bycia aktywnym. Chciałbym podziękować za gotowość udziału we wszystkich projektach, które są istotnie ważne - Strategii Rozwoju Lublina do 2030, a wcześniej Strategii Rozwoju Lublina do 2020, czy Strategii Rozwoju Regionu. To pokazuje, że jesteśmy partnerami i w tym partnerstwie realizujemy swoje misje – zauważył Prezydent. Odniósł się także do specyfiki Akademii WSEI podkreślając, że praktyczna strona Uczelni powoduje, że kompetencje absolwenta Uczelni są doceniane przez podmioty z sektora biznesowego.
Od słów o nadchodzącym Jubileuszu Lubelskiej Akademii WSEI rozpoczęła swoje przemówienie Kanclerz Uczelni, mgr Teresa Bogacka.
– W październiku bieżącego roku mijają 24 lata funkcjonowania naszej Uczelni, a za rok będziemy świętować Jubileusz 25-lecia. Ten jubileuszowy rok będzie obfitował w wiele interesujących i istotnych dla naszej Akademii wydarzeń – mówiła Kanclerz Lubelskiej Akademii WSEI, mgr Teresa Bogacka.
– Uczelnia nasza jest sukcesem wielu osób, którzy swoją pracą i aktywnością sprawili, że te 24 lata to dużo więcej niż infrastruktura, nowoczesne laboratoria, piękne aule, sale wykładowe wyposażone w nowoczesny sprzęt. To także tysiące absolwentów, którzy dzięki nam rozwijają swoją karierę zawodową – podkreśliła Pani Kanclerz. I dodała: – Osiągnięcie statusu Akademii, najwyższa jakość kształcenia, innowacyjność oferty dydaktycznej, kreatywność, prostudencka postawa kadry, aktywna działalność badawczo-dydaktyczna, silna orientacja praktyczna studiów to determinanty budujące markę naszej Uczelni. Te wszystkie osiągnięcia nie byłyby możliwe bez zaangażowania i intensywnej pracy kadry zarządzającej i pracowników naszej Akademii oraz wsparcia Władz Miasta i Województwa, zarządów firm i instytucji, którzy zawsze wspierali i wspierają naszą działalność dla dobra całej społeczności akademickiej i rozwoju naszego Miasta i regionu. Wszystkim Państwu dziękuję i pragnę podkreślić, że Państwa zaangażowanie w rozwój naszej Uczelni jest dla nas i naszych studentów bardzo cenne i jest potwierdzeniem wzrastającej wartości dyplomu Lubelskiej Akademii WSEI na rynku edukacyjnym w Polsce, ale również na rynku międzynarodowym – zauważyła Pani Kanclerz.
Pracownikom i Studentom życzyła sukcesów naukowych, organizacyjnych i dydaktycznych: – Niech wartości, które Państwo wyznają w codziennej pracy prowadzą nas do kolejnych sukcesów – podsumowała Pani Kanclerz.
Do zebranych w murach Lubelskiej Akademii WSEI gości zwrócił się również Rektor Uczelni, prof. dr hab. inż. Marek Opielak: – Ten blisko 25-letni okres działalności Uczelni można podsumować słowami: efektywność i innowacyjność kształcenia. Nasza Uczelnia jest regularnie nagradzana w ogólnopolskich rankingach i konkursach takich jak: Symbol Nowoczesnego Kształcenia, Ambasador Innowacyjności, Studia z Przyszłością oraz Europejski Certyfikat Jakości. W 2024 roku nasza Uczelnia została przyjęta do prestiżowego grona Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz zajęła najwyższe miejsce w rankingu uczelni niepublicznych spośród ośrodków z Polski Wschodniej uzyskując tym samym tytuł najlepszej Uczelni niepublicznej w Polsce Wschodniej.
– Dodatkowo, Lubelska Akademia WSEI zakończyła z sukcesem proces ewaluacji przeprowadzonej w ramach prestiżowego programu oceny instytucjonalnej Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association). Tym samym jest w gronie siedmiu polskich uczelni, które pomyślnie przeszły przez proces oceny Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów i co warto podkreślić, jako jedyna niepubliczna uczelnia w Polsce. To nie tylko powód do dumy i potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia na naszej Uczelni oraz zaangażowania w rozwój polskiego szkolnictwa wyższego, ale również motywacja do dalszego, wszechstronnego rozwoju – podkreślił Rektor.
Na koniec zwrócił się do Studentów i Pracowników Akademii WSEI: - Niech ten Jubileuszowy Rok Akademicki przyniesie całej społeczności akademickiej dużo satysfakcji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Niech będzie czasem radosnego świętowania i dumy, że jesteśmy częścią Lubelskiej Akademii WSEI – podsumował Rektor.
Podczas uroczystości miała miejsce Immatrykulacja, czyli tradycyjny akt przyjęcia w poczet studentów Uczelni, podczas której studenci złożyli ślubowanie. Przyrzekali, że będą dbać o godność studenta i dobre imię Uczelni, odnosić się z szacunkiem do pracowników Uczelni i przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego, a także zwyczajów akademickich.
Po słowach ślubowania rok akademicki 2024/2025 został oficjalnie rozpoczęty.
Tradycją uroczystości rozpoczynających rok akademicki jest wykład inauguracyjny. W tym roku wykład inauguracyjny pt. „Struktury energochłonne w aspekcie poprawy bezpieczeństwa” przygotowany przez prof. dra hab. inż. Jerzego Małachowskiego, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wygłosił w jego imieniu prof. dr hab. inż. Paweł Baranowski. Profesor Małachowski nie mógł osobiście przyjechać do Lublina ze względu na obowiązki służbowe.
Na koniec uroczystości wręczono nagrody dla wyróżniających się absolwentów poszczególnych kierunków studiów i pracowników Lubelskiej Akademii WSEI. Dodatkowo, Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch wręczył odznaczenia od Prezydenta RP - Brązowe Krzyże Zasługi. Otrzymali je:
- dr Ewelina Iwanek, prezes Zarządu „OIC Poland” Fundacji Akademii WSEI,
- dr hab. inż. Tomasz Rymarczyk, prof. Akademii WSEI, Dyrektor Instytutu Informatyki i Innowacyjnych Technologii oraz Dyrektor Szkoły Doktorskiej Lubelskiej Akademii WSEI, który po raz kolejny znalazł się na prestiżowej liście najczęściej cytowanych badaczy na świecie w rankingu World’s Top 2% Scientists 2024
- dr hab. inż. Tomasz Wołowiec, prof. Akademii WSEI, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.
W uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego wzięli udział przedstawiciele władz Lublina i województwa, w tym Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, prof. Akademii WSEI i Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch, a także Metropolita Lubelski ks. Arcybiskup prof. dr. hab. Stanisław Budzik. Obecni byli także przedstawiciele uczelni z Lublina, Polski i świata, przedstawiciele urzędów i instytucji, zarządów firm, służb mundurowych oraz służby zdrowia.
Galeria zdjęć z Inauguracji roku akademickiego
Inauguracja roku akademickiego w mediach
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin