Kreatywność w dobie cyfryzacji. Za nami III edycja konferencji dla dyrektorów i nauczycieli z województwa lubelskiego

Kreatywność w dobie cyfryzacji. Za nami III edycja konferencji dla dyrektorów i nauczycieli z województwa lubelskiego

Jak wykorzystać najnowsze technologie w pracy dydaktycznej? Jaką wiedzę na temat sztucznej inteligencji powinni mieć dyrektorzy szkół i nauczyciele? To tylko jedne z wielu zagadnień poruszanych podczas konferencji „Kreatywność w dobie cyfryzacji”, która w piątek odbyła się w Lubelskiej Akademii WSEI.

– To już III edycja tej konferencji, której organizatorami są: Lubelska Akademia WSEI oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – powitała dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli oświaty oraz firm dr inż. Michalina Gryniewicz-Jaworska, prof. Akademii WSEI, Dziekan Wydziału Transportu i Informatyki, która zorganizowała wydarzenie z ramienia Uczelni.

Prorektor ds. rozwoju i strategii Lubelskiej Akademii WSEI, dr Sylwester Bogacki, prof. Akademii WSEI, zwrócił uwagę na to, że konferencja po raz pierwszy odbywa się w murach naszej Uczelni: – Lubelska Akademia WSEI jest Uczelnią, która od wielu lat współpracuje ze środowiskami biznesu, samorządowym, uczelni i nauczycielami organizując różne wydarzenia. Jednym z przykładów takiej współpracy jest konkurs „Szkoła Innowacji”, który będzie mieć teraz 14. edycję – podkreślił Prorektor. I dodał: – Ten rok akademicki rozpoczął obchody Jubileuszu 25-lecia naszej Akademii. To rok, który będzie obfitował w wiele wydarzeń, konkursów, będziemy też organizować ekspercki panel gospodarczy na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Już też zapraszam Państwa do udziału w tych wydarzeniach i świętowaniu z nami 25-lecia naszej Uczelni.

– Motywem przewodnim tegorocznej konferencji jest kształtowanie myślenia analitycznego z uwzględnieniem narzędzi cyfrowych, m.in. sztucznej inteligencji. Gromadzimy się dzisiaj, żeby dyskutować na temat tworzenia innowacyjnych środowisk nauczania i mądrego wykorzystywania technologii w nauczaniu. I choć sztuczna inteligencja imponuje wieloma możliwościami, to powinna być zrównoważona mądrością i dalekowzrocznością nas wszystkich – zwróciła się do uczestników konferencji Joanna Soboń, dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Właśnie o sztucznej inteligencji mówił w swoim wykładzie pt. Współczesne wyzwania sztucznej inteligencji - innowacje i etyka w cyfrowym świecie  dr hab. inż. Tomasz Rymarczyk, prof. Akademii WSEI.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość udziału w rozmaitych warsztatach, podczas których zapoznawali się z możliwościami wykorzystywania nowych technologii w pracy dydaktycznej. Była to także okazja do rozmów o sztucznej inteligencji, poszerzenia swojej wiedzy, zdobycia nowych kompetencji oraz wymiany doświadczeń związanych z pracą dydaktyczną. W gronie prelegentów znaleźli się eksperci z uczelni wyższych oraz instytucji oświatowych.

Wydarzenie zgromadziło ponad 100 dyrektorów i nauczycieli z całego regionu. Jedną z takich osób była Aleksandra Mulawa, psycholog szkolny i pedagog w Szkole Podstawowej nr 27 w Lublinie. – Świat idzie do przodu, musimy wychodzić z tradycyjnych form nauczania i pracy z młodymi ludźmi, poznawać nowe narzędzia, by te zajęcia urozmaicić i uatrakcyjnić – mówiła Aleksandra Mulawa. – Praca z dziećmi wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności, by wspierać dzieci w ich rozwoju i przezwyciężaniu rozmaitych trudności, dlatego takie konferencje i warsztaty są bardzo potrzebne.

Udział w konferencji był bezpłatny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, prof. Akademii WSEI, Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Skip to content