Lubelska Akademia WSEI liderem europejskiej grupy ds. praktyk zawodowych

Lubelska Akademia WSEI liderem europejskiej grupy ds. praktyk zawodowych

Nasza Uczelnia została liderem europejskiej grupy roboczej, która zajmuje się praktykami i stażami w szkolnictwie wyższym. Grupa powstała z inicjatywy The European Alliance for Apprenticeships (EAfA) – Europejskiego Sojuszu na rzecz Przygotowania Zawodowego.

Europejski Sojusz na rzecz Przygotowania Zawodowego (EAfA) zainicjowany przez Komisję Europejską zrzesza instytucje, by podnosić jakość i wizerunek praktyk zawodowych w całej Europie, jednocześnie promując mobilność praktykantów, która otwiera drzwi do zdobywania cennego doświadczenia w międzynarodowym środowisku. Nasza Uczelnia należy do EAfA od 2022 r.

Sojusz uruchomił nową grupę roboczą ds. praktyk zawodowych w szkolnictwie  wyższym. Grupa ta ma zjednoczyć rynek pracy i instytucje edukacyjne w obliczu pojawiających się możliwości i wyzwań, a także umożliwić dzielenie się innowacyjnymi pomysłami, które przyczynią się do doskonalenia kształcenia zawodowego na poziomie wyższym.

– Społeczności EAfA to centra, w których członkowie mogą współpracować i dzielić się wiedzą. Ułatwiają one wymianę najlepszych praktyk, tworzenie partnerstw i zbiorowe wzmacnianie przygotowania zawodowego w całej Unii i poza nią. Każda grupa robocza koncentruje się na konkretnych obszarach, takich jak mobilność edukacyjna, włączenie społeczne, równość płci, transformacja ekologiczna i cyfrowa lub rola miast i regionów w promowaniu praktyk zawodowych – czytamy na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Grupa robocza ds. praktyk zawodowych w szkolnictwie wyższym zapewnia członkom nową platformę do podejmowania dyskusji, wymiany doświadczeń, podejmowania nowych, wspólnych inicjatyw. Liderem tej grupy od stycznia 20205 roku jest Lubelska Akademia WSEI, przy współpracy z EURES Puglia, Departamentem Polityki i Rynku Pracy oraz regionem Puglia.

Cele grupy to:

  • umożliwianie aktywnej wymiany  informacji i efektywnego networkingu pomiędzy członkami,
  • inicjowanie dyskusji, debat w zakresie kluczowych wyzwań rynku pracy i edukacji,
  • gromadzenie i udostępnianie wartościowych zasobów, w tym przykładów najlepszych praktyk oraz rezultatów projektów i inicjatyw członkowskich,
  • tworzenie platformy do łączenia decydentów i praktyków zaangażowanych w projektowanie i wdrażanie praktyk zawodowych,
  • wspieranie mobilności w ramach praktyk zawodowych w szkolnictwie wyższym (np. poprzez uznawanie punktów ECTS) oraz promowanie elastycznych modeli praktyk zawodowych, które uwzględniają specyfikę kształcenia modułowego, czasu trwania i oczekiwanych efektów.

Obszary zainteresowania grupy obejmują postęp cyfryzacji w przyuczaniu do zawodu, rozwijanie umiejętności przekrojowych na potrzeby zmieniającego się rynku pracy oraz wspieranie integracji, dostępności i mobilności.

Członkowie będą spotykać się zarówno online, jak i osobiście, aby nawiązywać kontakty, wymieniać się pomysłami, a także omawiać priorytety i udostępniać zainteresowanym podmiotom efekty swojej pracy.

 

Udostępnij:

Skip to content