Modlitwa, przełamanie opłatka, wspólne kolędowanie i rozmowy o symbolach świąt Bożego Narodzenia oraz o samych świętach. Tak wyglądało spotkanie opłatkowe nauczycieli i uczniów Akademickiego Liceum Mistrzostwa Sportowego i Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego – liceów, których organem prowadzącym jest Lubelska Akademia WSEI.
- Myśląc o świętach wiemy, że to będzie nasz wspólny czas, że pobędziemy razem, bo na co dzień jesteśmy zabiegani i ciągle tego czasu nie mamy. A dziś mamy czas, więc zatrzymajmy się, pobądźmy ze sobą i porozmawiajmy o świętach - mówiła Małgorzata Banach, Dyrektor ALMS-u i ALO.
Opowiedziała też o tym, jak zirytowała się gdy usłyszała reklamę jeden z sieci handlowych, która zapraszała na zakupy u siebie, by urządzić prawdziwe polskie święta.
- To nie są polskie święta. Spotykamy się przy wigilijnym stole ze względu na Boże Narodzenie. Na Hawajach też ludzie obchodzą święta i choć mogą one wyglądać inaczej, to nie znaczy, że gorzej. Święta nie są też gorsze, gdy nie stać nas na 12 potraw i nasza wieczerza nie jest wystawna. To również nie jest święto choinki, żebyśmy się na niej skupiali. To jest Boże Narodzenie - podkreślała Dyrektor Banach. I dodała: - Te święta są o miłości i nadziei. Nawet Święta Rodzina, która miała kłopoty i musiała uciekać do Egiptu, też miała nadzieję, że będzie lepiej. Dlatego choć nie dla wszystkich będzie to wymarzony czas ze względu na przeróżne kłopoty, to niech to będą święta z nadzieją.
Był też czas na wsłuchanie się w Ewangelię wg św. Łukasza, którą czyta się przed Wigilijną wieczerzą, przełamanie się opłatkiem, wspólne kolędowanie i rozmowy o symbolice świąt.
Opowiadał o tym ksiądz Wojciech Lisiecki z parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski: - Choinka, jej zielony kolor to symbol nadziei, a drzewo iglaste pokazuje długowieczność, nawiązuje do Chrystusa, który przyszedł na świat, by dać nam życie wieczne - mówił ksiądz Lisiecki. - Łamiąc się opłatkiem życzymy sobie pomyślności, ale to jest także symbol przebaczania. 12 potraw na wigilijnym stole odnosi się do 12 apostołów, ale te potrawy powinny także zawierać wszystkie płody rolne, by obrodziły w kolejnym roku. Ryba to z kolei symbol wiary związanej z Chrystusem. Puste miejsce przy stole symbolizuje pamięć o tych, którzy są gdzieś daleko i o tych, którzy odeszli. To także nawoływanie do tego, by okazywać sobie miłość i by nikt tego wieczoru nie był sam. Pierwsza gwiazda to odniesienie do znaków na niebie, które przez lata towarzyszyły ważnym wydarzeniom - wyliczał ksiądz Lisiecki. Przypomniał też, że Wigilia to posiłek postny i by nie jeść tego dnia żadnego mięsa.
Przyszedł czas na życzenia. Dyrektor Małgorzata Banach życzyła nauczycielom i uczniom dużo gości, dużo rozmów z ludźmi, a nie ze szkiełkami telefonów i dużo prezentów. - Życzę wam dobrych świąt - podsumowała Dyrektor Banach.
Społeczność Lubelskiej Akademii WSEI dołączą się do tych życzeń. Wesołych Świąt!
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin