Istotą wydarzenia jest przedstawienie nowych szans i trudności związanych z wprowadzaniem innowacji w polskich i zagranicznych przedszkolach oraz szkołach. Zróżnicowane możliwości zastosowania nowych, ulepszonych i nietradycyjnych rozwiązań w przedszkolach i szkołach ma na celu podniesienie jakości i efektywności pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli, ale może także zagrażać i utrudniać ten proces.
Głównym celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń, refleksji oraz podjęcie dyskursu pedagogicznego pracowników nauki, studentów i praktyków zajmujących się wczesną edukacją dziecka na temat rodzajów innowacji, ich znaczenia, sposobów włączania w proces edukacyjny oraz stawiania oporu wobec ich zastosowania. Dzięki potrzebie nowatorstwa praca pedagoga przedszkolnego i wczesnoszkolnego staje się twórcza, stanowi ,,sztukę”, nabiera blasku, traci znamiona rutyny, szablonowości i powielania, wyprzedza swój czas. Współcześnie innowacyjność polega nie tylko na odkrywaniu nowych metod, form, środków dydaktycznych lecz na poszukiwaniu ,,śladów-tropów” nowych połączeń, nowych znaczeń, w tym co zastane i bliskie dwóm podmiotom uczestniczącym w procesie edukacyjnym. Tematyka spotkania i jego wyjątkowość dotyczą ukazania najnowszych rozwiązań innowacyjnych teoretyczno-praktycznych w polskich i zagranicznych placówkach przedszkolnych i szkolnych.
Kluczem dla edukacji ,,ku inności” powinno stać się wspieranie przez nauczycieli-innowatorów dziecięcego rozwoju. Ukazanie znaczenia innowacji jako perspektywy otwartej dla tworzenia przestrzeni sytuacyjnej, działaniowej, zadaniowo-ćwiczeniowej, interpretacyjnej poprzez wykorzystanie zróżnicowanych form aktywności ma stanowić fundament do uprawiania zróżnicowanej metodyki aktywnej, wrażliwej i pełnej przeżyć.
W ramach konferencji zostaną zrealizowane:
Adresatami konferencji są studenci kierunku: Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, pracownicy naukowi, dydaktyczni, czynni zawodowo nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, dyrektorzy przedszkoli i szkół, pracownicy oświaty, pedagodzy szkolni, konsultanci metodyczni oraz wszyscy inni zainteresowani tematem.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4, 20-209 Lublin
W przypadku wyboru udziału z poczęstunkiem opłaty należy dokonać do dn. 31 stycznia 2025r. z dopiskiem KONFERENCJA PPiW 2025 oraz imię i nazwisko uczestnika na numer konta bankowego do wpłat: 06 1140 1094 0000 2027 6900 1026
Uczestnictwo w konferencji należy zgłaszać elektronicznie za pomocą formularza rejestracyjnego do dnia 15 marca 2025 roku
"*" oznacza pola wymagane
Uczestnikom zapewniamy:
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin